Co z tym świętym Mikołajem?

artfavor_santa_claus_scalable_vector_graphics_svg_clip_art_xmas_christmas-555px

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami. W radiu coraz częściej rozbrzmiewają świąteczne melodie, a wystawy sklepowe kuszą propozycjami prezentów. Atmosfera świąt wkrada się w nasze codzienne życie, tylko śniegu, niestety brak… Tymczasem wczoraj, obchodziliśmy imieniny Mikołaja!

Mikołajki to święto obchodzone na cześć świętego Mikołaja, biskupa Miry. Co roku, 6 grudnia, obdarowuje prezentami tych, którzy podobno byli grzeczni… Upominki znajdujemy rankiem pod poduszką, w skarpecie, w bucie. Najczęściej są to słodycze.

Dlaczego w „mikołajki” podkłada się prezenty, a nie dostajemy je bezpośrednio od Świętego Mikołaja? Legenda głosi, że biskup Miry był bardzo pobożny i całe swoje życie pomagał potrzebującym. Był bardzo skromny, a dary biednym rozdawał zawsze anonimowo. Stąd tradycja podkładania prezentów w rozmaite miejsca w domu.

A nie zastanawialiście się nigdy, czy święty Mikołaj istniał naprawdę? Czy rzeczywiście chadzał w czerwonym surducie? Czy mieszkał w Laponii? A dlaczego właśnie 6 grudnia świętujemy „mikołajki”? Na te i inne pytania odnośnie PRAWDZIWEGO świętego Mikołaja znajdziecie odpowiedź na stronie Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum: Internetowa Liturgia Godzin.


Przydatne linki:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s