Hej kolęda, kolęda!

9b9d1587-249e-4c26-9d3f-e38478c883a9_20121216115913_Przepisy-na-boze-narodzenie-63Czy wiecie, który kraj może pochwalić się najliczniejszym zbiorem kolęd? To Polska! Posiadamy blisko dwieście kolęd i czterysta pastorałek. Istnieją np. kolędy na nutę poloneza, mazurka, krakowiaka, niektóre powstały w stanie wojennym, a inne nawiązują do sytuacji Polski pod zaborami. Zwyczaj kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów…

Niestety, dzisiaj bardzo rzadko rodziny siedzące przy świątecznym stole kolędują… Wspólne śpiewy zostały wyparte przez telewizję czy Internet. A przecież śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze zbliża, buduje więź między domownikami, daje uczucie bliskości. Dlaczego? Teksty kolęd przepełnione są ciepłem, dobrem i miłością, a melodie nastrajają optymistycznie. Śpiewanie kolęd to świetna alternatywa dla otaczającej nas techniki. Spróbujcie w ten świąteczny czas zanucić coś samodzielnie lub z kimś bliskim. Nie liczy się, jakość wykonanej kolędy, ale samo śpiewanie…

Nie znacie słów kolęd? Nie pamiętacie melodii?

Zachęcam do zajrzenia na stronę Biblioteki Polskiej Piosenki*. Można tam znaleźć nie tylko słowa i zapis nutowy kolęd, ale nawet podkład muzyczny do „zabawy” w karaoke!

A dla wszystkich zainteresowanych polecamy również stronę Ośrodka** „Brama Grodzka – Teatr NN”, gdzie znajdziecie dział Etnografia Lubelszczyzny, a w nim o tradycjach kolędowania na naszym regionie!

 

*Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Jednym z kluczowych celów Biblioteki jest opracowanie, udostępnianie informacji oraz ich prezentacja w Internecie, w Cyfrowej Bibliotece Polskiej Piosenki. W CBPP znaleźć można ponad 60 000 rekordów, z czego ponad 2000 stanowią biogramy autorów tekstów i muzyki oraz historie zespołów, a także wykonawców. Większość pieśni i piosenek opatrzona jest przypisami, w których poza wskazaniem autorów tekstów i muzyki, znajduje się geneza powstania utworu.

 

**Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” buduje krajobraz kulturowy swojego miejsca (Lublin, Lubelszczyzna), w autorski sposób opowiadając o jego dziedzictwie kulturowym i historycznym.

 


Przydatne linki:

Reklamy