Skąd zając w koszyku wielkanocnym?

bunnyZając zdobi obrusy i pocztówki wielkanocne, przynosi świąteczne podarunki, a czekoladowy albo z ciasta siedzi w koszyczku razem z innymi produktami do poświęcenia. Dlaczego ów zając związany jest ze Świętem Zmartwychwstania?

Zając jest atrybutem, symbolem Świąt Wielkanocnych. Chodzi o jego niezwykłą płodność, którą ludzie zauważali. To fascynowało, a więc utrwaliło się przekonanie, że jest uosobieniem płodnych sił tkwiących w przyrodzie, symbolem witalności – mówi etnolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Grzegorz Odoj.

Amerykańscy naukowcy, z Centrum Dziecięcej Literatury i Kultury Uniwersytetu Floryda, również zastanawiają się nad symbolem zająca w tradycji chrześcijańskiej. Według nich, wielkanocny zając, pojawił się w XIII wieku w przedchrześcijańskich Niemczech. W tamtych czasach ludzie oddawali cześć, m.in. bogini wiosny i płodności Eoster. Z czasem zaczęto przedstawiać ją na rysunkach z zającem w dłoniach, zwierzęciem o wysokim wskaźniku płodności. Od imienia tej bogini wywodzi się również angielska nazwa Wielkanocy – Easter.

Więcej informacji o zającach i innych tradycjach Wielkiej Nocy znajdziecie na portalu historycznym dzieje.pl


Przydatne linki:

Reklamy